اصول بتن ریزی و نکات طلایی در اجرای آن دانشنامه آهن آلات

معمولا از این نوع بتن در ساخت و سازهایی که استفاده از ویبراتور، دشوار است، استفاده می شود. کیفیت، دوام و سرعت گیرش بالا از ویژگی های بتن خودمتراکم می باشد. ابتدا خروجی تسمه نقاله باید با دقت زیادی کنترل شود و نقاله حرکت کند تا مخلوط بتنی به صورت نواری ریخته قالب بتن سپنتا شود. به طور کامل در مورد نکات و اصول بتن ریزی سقف تیرچه یونولیت صحبت می‌کنیم. همچنین در انتهای آن بتن ریزی ستون در کارگاه نشان داده می‌شود. یکی از دغدغه‌های بتن ریزی با دستگاه پمپ این است که باید اسلامپ را به کمک مواد افزودنی فوق روان ساز به اجبار بالا برد تا اسلامپ به ۱۰ تا ۱۲ سانتی‌متر برسد.

هزینه اجرای بتن ریزی کف محوطه

در این مرحله اطراف آرماتورها قالب پلاستیکی یا چوبی قرار می‌گیرد تا در مرحله بعد بتن درون قالب‌ها هدایت شود. ح) نگهداری ابزار و ماشین آلات تهیه و حمل و مخلوط بتن در سایه و یا آب پاشی آن ها. برای مثال اگر عیار بتنی 500 باشد یعنی 500 کیلوگرم سیمان در هر متر مکعب آن بتن وجود دارد و مقاومت آن 40C می باشد.

تشکیل درزها یا اتصالات سرد، یکی از مسائلی است که باعث افت کیفیت بتن ریزی و کاهش مقاومت عضوهای سازه‌ای می‌شود. این مشکل زمانی پیش می‌آید که بتن ریزی پس از گیرش بتن ریخته شده در مرحله قبلی صورت گیرد. به همین دلیل، همیشه باید بتن ریزی را پیش از شروع گیرش اولیه انجام داد. پیش از اجرای بتن ریزی حتما به دقت سازه خود را دوباره بررسی کنید تا مشکلی در ایعاد و توع مواد نداشته باشید . کیفیت و نحوه اجرای بتن ریزی باعث افزایش مقاومت ساختمان در برابر آسیب هایی مثل زلزله سیل و… است که با توجه به شرایط فیزیکی و اقلیمی کشورمان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

بتن ریزی می گویند.

پس از این که مراحل قالب گذاری و آرماتور بندی انجام شد، بتن در قسمت های مخصوص خود ریخته می شود. از آن جایی که در فونداسیون ساختمان به مقدار زیادی بتن احتیاج است، از روش های گوناگونی جهت منتقل کردن بتن استفاده می شود. از جمله این روش ها می توان به استفاده از دستگاه مونوریل، سیستم آسانسوری یا پمپ کردن بتن اشاره کرد. توصیه می‌شود که مرحله ویبره کردن بتن را در حدود ۱ دقیقه انجام دهید و در همان یک دقیقه کل بتن را در تمام قسمت‌ها پخش کنید.

بتن پس از جدا کردن قالب هم نیاز به مراقبت دارد و معمولا تا چند روز باید آن را به صورت مرطوب نگه داشت تا ترک نخورد و آسیب جبران ناپذیری به خود نبیند. اگر ضخامت بتن کمتر از ۱۵ سانتیمتر باشد از ماله برای ویبره کردن استفاده می شود . به همین دلیل صاف کردن بتن یا در اصطلاح ویبره کردن بتن از اهمیت بالایی برخوردار است. آرماتورها چهار طرف تیرچه ها قرار می گیرند و بعد از بستن آرماتورها نوبت به قالب گذاری و گذاشتن شمع زیر تیرچه ها می باشد. در صورتی که خوردگی سبب آسیب‌دیدگی آج میلگرد و ایجاد حفره در میلگرد شده باشد باید از به کار بردن آن میلگرد اجتناب گردد.

زیرا این مرحله می تواند بر میزان کیفیت و کارایی بتن تاثیر داشته باشد. با توجه به این موارد باید یکی از روش های صحیح حمل بتن را انتخاب نمایید. در این میان به مواردی همچون ، قابلیت مجزا شدن مواد از یکدیگر، آب انداختن و همچنین امکان ورود مواد خارجی به مخلوط بتن توجه نمایید. بتن ریزی به فرآیند ریختن بتن در محل پروژه اطلاق می شود یا به عبارت دیگر به معنای ریختن بتن در محل اجرای سقف، کف، فونداسیون و … بتن ریزی می گویند. اصولا بتن ریزی درون قالب‌هایی انجام می‌شود که پس از گیرش بتن، قالب‌ها از آن جدا شده و تا زمانی از بتن نگهداری می‌شود تا به صد درصد گیرش ( گیرش بتن چیست) برسد.

  • ارتفاع پاشنه باید در حدی باشد که سطح زیر بلوک با تیرچه یکسان شود.
  • در آرماتوربندی میلگردهایی با ضخامت‌های استاندارد با توجه به تعداد طبقات سازه در کف سازه اجرا می‌شوند.
  • ریختن مخلوط بتنی با سرعتی انجام شود که مقدار مناسبی از مخلوط در محل ریختن فراهم باشد.
  • معمولاً اطراف آرماتور ها فضای کوچکی در نظر گرفته میشود تا قالب های نگهداری بتن ریزی در آن قرار بگیرند .
  • به عنوان برترین روش های بتن ریزی در هوای گرم شناخته شده اند.
لازم به ذکر است در هوای سرد استفاده از سیمان های آمیخته به ویژه سیمان پوزولانی در بتن جلوگیری شود و برای بتن هایی که در معرض یخبندان هستند از مواد حباب زا کمک گرفت. بتن ریزی فونداسیون بعد از عملیات آرماتور و قالب بندی انجام می شود. همچنین پیوسته بودن بتن ریزی در این سازه، بسیار مهم است زیرا با این روش، فونداسیون از استحکام کافی برخوردار می شود. به هنگام استفاده از تسمه نقاله جهت ریختن مخلوط بتنی باید در قسمت‌های باریک و دیوارهای نازک با دقت بالا عمل کرد تا از ایجاد توده یا لایه‌های شیبدار جلوگیری شود.

آماده سازی محل

اصول بتن ریزی و نکات طلایی در اجرای آن دانشنامه آهن آلات

مخلوط‌کننده پیمانه ای یا اصطلاحا «بچ میکسر» ، متداول‌ترین نوع میکسر مورد استفاده در عملیات بتن ریزی است. این مخلوط‌کن‌ها برخلاف میکسرهای پیوسته، اختلاط و تخلیه ملات را به صورت مرحله‌ای (بچ به بچ) انجام می‌دهند. اگر دمای بتن تازه 12 درجه سانتی‌ گراد (55 درجه فارنهایت) و بیشتر است و یا دمای محیط محل بتن ریزی 12 درجه‌ی سانتی گراد و بیشتر است، بتن دچار مشکلی نخواهد شد. بهترین دما برای گیرش و کیورینگ بتن 21 درجه‌ی سانتی گراد (70 درجه فارنهایت) می‌باشد و معمولاً حدود شش ساعت طول می‌کشد. اما اگر دمای هوا و دمای بتن کم‌تر از این مقادیر ذکر شده باشد، گیرش بتن کند می‌شود و تا 14 ساعت هم می‌رسد؛ که این موضوع می‌تواند مشکلات مختلفی را برای بتن پدید آورد. [ ب ِ ت ُ ] ( حامص مرکب ) ترکیب سیمان و آب وریگ و ماسه برای ساختمان کردن.

بتن ریزی شالوده چگونه انجام می‌شود؟

به منظور شکل دهی بتون از قالب بتن ریزی استفاده می گردد که در انواع چوبی و فلزی موجود می باشد. پس از گیرش بتون و رسیدن آن به مقاومت مورد نظر، قالب بتن ریزی برداشته می شود. در قسمت سقف به میزان بتن کمتری نیاز است و به کمک روش‌هایی که گفتیم، بتن را به سقف می‌رسانند. اما بتن ریزی سقف باید در یک مرحله انجام شود و اجرای آن نباید با تاخیر زمانی همراه باشد؛ چرا که سقف باید یک‌دست باشد و نباید ترک‌خوردگی و نقصی در آن دیده شود. بتن ریزی ستون‌ها هم معمولا به صورت دستی و یا پمپاژ بتن انجام می‌شود. اگر مجبور به ساخت بتن در دمای پایین هستید ، از محلول کلر – نیترات برای جلوگیری از یخ زدگی آب استفاده کنید.