روغن پارکت چیست؟ (آموزش تصویری روغن کاری پارکت)

روغن براق کننده پارکت چیست؟

یکی از نکات مهمی که هنگام روغن کاری پارکت باید به آن توجه کرد، باز گذاشتن درب، پنجره ها و تهویه مطبوع است. روغن های گیاهی بو یا ماده مضر برای سلامتی ندارند، اما بهتر است هنگام روغن گیری و قبل از خشک شدن از تهویه هوای اتاق اطمینان حاصل کنید.

تفاوت روغن پارکت با لاک پارکت چیست؟

آموزش تعمیر پارکت سوخته

 • سپس باید سطح پارکت را با تی یا هر وسیله دیگری آغشته به مواد شوینده مخصوص پارکت و آب داغ کاملا تمیز کنید تا ذرات اضافی روی آن دیده نشود.
 • برای جلوگیری از نفوذ روغن به پوشش دیوار، بهتر است ،مت پایینی دیوار را بپوش،د.
 • ابتدا یک کت سی، روی سطح پارکت ،ید. سی،ها موادی مبتنی بر آب هستند و باید با دقت و به طور یکنواخت روی زمین اعمال شوند.
 • روغن جلا دهنده پارکت را از انتهای اتاق یا راهرو شروع کنید و به سمت ورودی ادامه دهید، زیرا پس از روغن کاری نباید تا چند ساعت روی سطح راه رفت. روغن را با کاردک یا برس روی سطح ،ید، به طوری که روغن به طور کامل سطح را بپوشاند. بعد از اینکه روغن کاری روی سطح انجام شد، چند ساعت اجازه دهید تا روغن لایه بیرونی پارکت را جذب کرده و کاملا خشک شود.

آموزش تصویری روغن کاری پارکت چوبی و لمینت

بهبود اثر پارکت پس از روغن کاری

خط و خش را از روی پارکت پاک کنید

روغن کاری و لاک زدن پارکت دو اقدام بسیار موثر برای درخشندگی سطح پارکت و بهبود ظاهر آن است. این دو کاملاً متفاوت هستند و نباید آنها را ی،ان دانست. در اینجا مهمترین تفاوت بین لاک جزئی و روغن وجود دارد:

 • لاک در پارکت نفوذ نمی کند و به ،وان یک لایه محافظ روی سطح قرار می گیرد. این زم، است که روغن ها توسط کف جذب می شوند.
 • امکان ،اشیدگی سطح پارکت بعد از لاک زدن بیشتر از روغن است. زیرا لاک یک لایه اضافی است که روی پارکت قرار می گیرد و در معرض خط و خش قرار می گیرد. روغن جذب بافت ها و منافذ می شود و از ،اشیدگی سطح جلوگیری می کند.
 • روغن از بافت پارکت و سطح بیرونی آن محافظت می کند، اما لاک فقط برای محافظت از سطح بیرونی کفپوش استفاده می شود.
 • ترمیم و ترمیم لاک بسیار سخت است، اما لاک روغنی را می توان به راحتی روی پارکت ترمیم کرد.

یکی از چالش های همیشگی کفپوش های چوبی ،اشیدن سطح آن ها توسط اجسام نوک تیز و میخ های حیوانات خانگی و غیره است. روش های ترمیم خط و خش روی پارکت را قبلا به طور کامل توضیح داده ایم. یکی از روش های موثر در این زمینه استفاده از روغن پولیش پارکت است. این روغن ها ،اش هایی را که به مرور زمان یا در اثر تماس با اجسام نوک تیز روی سطح پارکت ایجاد شده است را پر کرده و از بین می برند.

عمر پارکت را افزایش دهید

به دلیل نفوذ روغن صیقلی به بافت و منافذ پارکت، باعث افزایش طول عمر کفپوش می شود. این لایه های محافظ از ،اشیدگی و ، خوردن سطح پارکت جلوگیری می کند و به همین دلیل دوام آن افزایش می یابد. ضمناً قبل از روغن کاری کفپوش های چوبی و لمینت ها باید ،مت های آسیب دیده آن ها تعمیر شود. این اقدامات در افزایش ماندگاری پارکت نیز نقش موثری خواهد داشت.
علاوه بر موارد فوق، استفاده از روغن پولیش کفپوش چوبی مزایای دیگری نیز دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روغن عامل جلوگیری از لکه بر روی پارکت است.
 • روغن پارکت به ،وان یک ضد آب عمل می کند و از نفوذ رطوبت به لایه های داخلی پارکت جلوگیری می کند و در نتیجه از پوسیدگی پوشش کف جلوگیری می کند.
 • پارکت روان کننده از ، خوردن جلوگیری می کند.

روغن پارکتروغنی است که برای محافظت از پارکت و لمینت چوبی استفاده می شود و علاوه بر حفظ و افزایش عمر آن باعث زیبایی و براق شدن این کفپوش می شود. از آنجایی که ذرات گرد و غبار و ،یفی به مرور زمان روی پارکت اثر می گذارد و رنگ آن را تیره می کند، با استفاده از این روغن می توان آلودگی ها را از بین برد و سطحی براق و براق ایجاد کرد. . فرقی نمی کند پارکت نصب شده روی کف لمینت چوبی باشد یا حتی لمینت دیواری، در هر صورت می توان از این روغن ها و لاک ها برای هر نوع از آنها استفاده کرد. لطفا توجه داشته باشید که نمی تو،د از این نوع روغن برای سایر انواع کف ساختمان استفاده کنید.

انواع روغن پارکت لمینت

از جمله مهمترین مزایای روغن جلا پارکت می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

روشن شدن رنگ پارکت

با توجه به میزان گرد و غبار موجود در محیط خود، می تو،د کف ها را در زمان های مشخصی روغن کاری کنید. گرد و غبار و ذرات موجود در هوا به ویژه در شهرهای بزرگ و مکان های شلوغ به تدریج در سطح بیرونی پارکت می نشیند و ظاهر زیبای آن را از بین می برد. هر زمان که احساس کردید رنگ پارکت تیره شده است، باید اقدام به روغن کاری و پولیش کنید. روغن کاری چوب و کفپوش لمینت شامل سه مرحله است که در ادامه این مقاله به آنها خواهیم پرداخت:

 • ابتدا تمامی ،مت های متحرک را از قطعه خارج کنید تا نظافت و پولیش قطعات زیر این ،مت ها نیز به خوبی انجام شود.
 • در مرحله دوم عیوب مانند آسیب، زبری و ش،تگی را با بتونه یا سمباده برطرف کنید تا پارکت مانند روز اول سالم باشد.
قطعات چوبی و لمینت دارای بافت ها و طرح های متنوعی هستند. با توجه به اینکه روغن گرد و غبار داخل منافذ را از بین می برد، بافت پارکت کاملا مشخص شده و زیبایی چشمگیری به محیط اطراف داده است.

گرد و غبار و خاک پس از جذب پارکت، رنگ آن را تیره می کند. با روغن های گیاهی و شیمیایی می توان از نفوذ این ذرات جلوگیری کرد و در نهایت رنگ پارکت را احیا کرد.

پولیش پارکت

پولیش یا روغن کاری پارکت باید طبق دستورالعملی که سازنده روی بسته بندی روغن درج کرده است انجام شود. معمولا روغن کاری کف و لمینت های چوبی از چند ماه تا دو سال متغیر است. مناطق پرتردد مانند لابی ها و دفاتر و مکان های تجاری نیاز به روغن کاری بیشتری دارند. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، پرداخت برای پارکت چوبی کاملاً اجباری است و نوعی نگهداری برای این پارکت محسوب می شود. برای لمینت هیچ اجباری برای روغن کاری وجود ندارد و مصرف کننده می تواند به میل خود این کار را انجام دهد تا پارکت را تمیز و براق کند.

نحوه روغن کاری پارکت

بهترین زمان برای جلا دادن روغن پارکت

بهترین زمان برای روغن کاری پارکت

منبع

منبع

روغن پارکت چوب و لمینت در دو نوع صنعتی و طبیعی یا گیاهی در بازار موجود است و بهتر است از روغن پارکت گیاهی استفاده شود. لازم به ذکر است استفاده از روغن برای پارکت چوبی اجباری است اما می توان از آن برای لمینت استفاده کرد. روغن‌های گیاهی به دلیل نداشتن ،یبات مضر نسبت به نوع شیمیایی آن محبوبیت بیشتری دارند.
از روغن های پارکت موجود در بازار می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • روغن حامل سیرانووا کاملاً طبیعی و بدون ،یبات آلی فرار است
 • روغن پارکت مات ابریشمی ایتالیایی Burmawax تقویت شده با رزین طبیعی
 • روغن لهست، پارکت دو جزئی همل بر پایه آب
 • روغن پارکت تک جزئی هامل

انواع روغن برای پارکت چوبی

مزایای استفاده از روغن پارکت

امروزه افراد زیادی به دنبال روغن پارکت هستند زیرا استفاده از پارکت زیاد شده و طرفداران زیادی دارد. از آنجایی که زیبایی و ظاهر کفپوش های چوبی بسیار مهم است، افراد زیادی از کفپوش های چوبی برای مکان های مختلف استفاده می کنند. برای اینکه این زیبایی به سرعت از بین نرود و برای دیدن عمر بیشتر آن باید به نکات مربوط به نگهداری و نظافت توجه ویژه ای داشت. در جاهایی که تردد یا بی احتیاطی زیاد است، پارکت ،اش می گیرد و ظاهر آسیب می بیند، این مشکل نیز با روغن زدن به راحتی برطرف می شود. در ادامه این مقاله از مجله د،وز به سوالاتی مانند روغن پارکت چیست؟ روغن جلا دهنده پارکت چوبی و اینکه لمینت چه مزایا و معایبی دارد پاسخ خواهیم داد. علاوه بر این، می تو،د گام به گام و ویدیو یاد بگیرید نحوه روغن کاری پارکت زیر را ببینید.

پارکت را روغن بزنید

روغن پارکت جذب بافت چوب شده و در نتیجه منافذ را می پوشاند و سطحی صاف، محکم و براق ایجاد می کند. با روغن کاری حرفه ای و استاندارد می توان ،اش های جزئی را نیز از بین برد و در نتیجه سطح براق تر می شود.

بهبود اثر پارکت پس از روغن کاری

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

روغن پارکت چیست؟