معرفی اجزای شیرهای صنعتی و ساختار انواع شیرآلات صنعتی VALVE | kasrasaran

معرفی اجزای شیرهای صنعتی و ساختار انواع شیرآلات صنعتی VALVE | kasrasaran

از شیرهای با جنس Hastelloy معمولاً در کاربردهای دما-بالا و نیروگاه‌های هسته ای و از شیرهای با جنس Inconel معمولاً در خطوط شیر صنعتی هیدروژن استفاده می‌شود. از شیرهای با جنس پلاستیک معمولاً در کاربردهای فشار پایین استفاده می‌شود. از نظر كار شیر كم و بیش مانند شیر دروازه ای بوده لیكن به جای صفحه ای كه در مسیر جریان سیال بود، این عمل بوسیله جسم كروی شكل كه دروسط آن مجرائی موجود است انجام می گیرد. در وقت باز بودن مجرای مذكور در مسیر حركت سیال واقع می گردد ودر وقت بسته بودن طرف دیگر جسم محل عبور سیال را مسدود می نماید. این شیر از نظر ساختمان آسانتر و از نظر قیمت ارزانتر از نمونه های دیگر شیرها می باشد.

  • در صنعت آب این مدل به گونه هایی اتلاق می شوند که انرژی لازم برای عملکرد شیرها از انـرژی موجـود در خـط لولـه گرفتـه می شود.
  • از انواع شیرهای یک طرفه فشاری می توان ۱- شیر یک طرفه پیستونی و  ۲- شیر یک طرفه کروی را نام برد.
  • وظیفه حفظ و نگه داری اجزای شیرهای صنعتی را برعهده دارد و به صورت پیچی یا فلنجی روی بدنه سوار می شود.
  • شیرهای کروی معمولاً در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها برای قطع و وصل و هم‌چنین تنظیم جریان به کار می‌روند.

این شیرها معمولاً به منظور کنترل و تنظیم فشار بخار یا گازهای دیگر استفاده می شوند. مسیر ورودی و خروجی این شیر کروی (Globe Valve) یک زاویه 90 درجه نسبت به هم دارند. وجود این زاویه 90 درجه در این شیر باعث می شود تا در استفاده از زانوی 90 درجه صرفه جویی شود. این مزیت باعث می شود تا این شیر در مسیرهای زاویه دار خطوط لوله کشی کاربرد بیشتری داشته باشند.

۹- شیر محدود کننده جریان Chock valve

شیرهای چدنی که برای خطوط انتقال آب و مواد نفتی با دمای زیر ۲۵۰ درجه سانتیگراد مناسب هستند. همچنین برای دما و فشارهای بالا و در صورت سر و کار داشتن با مواد خاص مانند هیدروژن، اولئوم و یا گاز کلر، از فولاد با آلیاژهای مختلف نظیر استینلس استیل و مواد ویژه متناسب با شرایط سرویس کاری، در ساخت شیرها استفاده می‌شود. این شیر به دلیل استفاده از فشار باد از دیگر شیرهای اتوماتیک با سرعت بیشتری باز و بست را انجام می دهد. از مدل شیرهای پنوماتیک می توان به شیر توپی پنوماتیک، شیر پروانه ای پنوماتیک و گلوب ولو پنوماتیک اشاره کرد. در بعضی از شیرهای پنوماتیک می توان از یک پوزیشنر با عملگر پنوماتیک استفاده کرد و با 4 تا 20 میلی آمپر، عبور سیال را کنترل کرده و شیر به تدریج قطع و وصل شود.

شیر صافی

معمولا این نوع شیر سماوری بصورت 90 درجه باز و بسته می­شوند تا مسیر جریان را ببندد یا باز کند (دو حالته). شیر سماوری همانند شیر دروازه ­ای افت فشار بسیار کمی در حین عبور سیالات پیدا می کند. در نوع عمودی مسیر جریان مستقیم است و این شیر بیشتر در مکانی که قطع جریان به صورت فوری لازم باشد بکار می رود. یکی از مزایای این نوع شیر یک طرفه استفاده از آن ها در سیالاتی است که ویسکوزیته بسیار زیادی دارند.

شیر بال ولو فلنجدار استنلس استیل

این شیرها برای کمک به بهبود ایمنی مورد استفاده قرار می گیرند و از فنر خودکار استفاده می کنند و به شما کمک می کنند تا در موارد نیاز فشار را به حد مطلوب بازگرداند. همچنین ممکن است شیرها را به جای طراحی ، براساس عملکرد طبقه بندی کنید. شیرآلات صنعتی دارای محرک که اغلب به موتورهای الکتریکی، سیستم های بادی یا پنوماتیک، سیستم های هیدرولیک یا برقی متصل می شوند، امکان کنترل از راه دور و اتوماسیون را برای کاربردهای با دقت بالا یا در مقیاس بزرگ فراهم می کنند. شما دسته را می چرخانید و شاخه ، صفحه ، غشا یا سایر انسدادهای کنترل کننده در مسیر دسترسی لوله قرار می گیرد و آن را مسدود می کند. بسته به نوع شیر، می توانند دیفرانسیل های بالاتر یا پایین داشته باشند که به شما امکان می دهد آنها را با سرعت های مختلف باز یا بسته کنید.