۱۴ گیاه آپارتمانی رنگارنگ که جذابیت خانه را دوچندان میکنند

تحمل گرمای زیاد: محیط تراس، علاوه بر دریافت فراوان نور خورشید، گرمای خروجی از ساختمان را نیز دارد. گرمای بیش از حد، می تواند باعث پژمردگی برگها و غنچه ها، اختلال در رشد و نمو گل های زینتی و در نهایت از بین رفتن آنان شود. با این تفاوت که در سایه رشد علفی میکند و بیش از اندازه دراز میشود. پایانههای صادراتی، بازارچهها و نمایشگاههای دائمی و مراکز خرید و فروش گل، علاوه بر رونق صادرات و توسعه اقتصادی با کوتاه کردن دست دلالان و قاچاقچیان موجبات حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان این محصول را فراهم میکنند. وضعیت سمی بودن یا نبودن: این گیاه بهشدت سمی است و در صورت خورده شدن میتواند باعث استفراغ، از دست دادن اشتها و آسیبهای دهانی شود.

گیاه به هوای سرد حساس است و باید آن را در فضای گرم و مرطوب نگهداری کرد. آبیاری منظم، کود دهی به موقع، قرار دادن گیاه در مسیر جریان هوای مناسب و نور آفتاب، نیاز به یک قیم از نیازهای مراقبتی این گیاه بالارونده همیشه سبز می باشند. این گیاه گلدار، ظاهر زیبایی به محل کارتان میبخشد. اگر می خواهید بامبو را از جای روشن تر به محل کم نور تری انتقال دهید این کار را به آرامی و با حرکت دادن بامبو به یک مکان نسبتا تاریک تر انجام دهید. اگر می خواهید بامبو را در محل کم نوری قرار دهید، به راحتی می توانید این گیاه را با محل جدید سازگار کنید.

به آبیاری کمی نیاز دارد اما در طول تابستان برای نگه داشتن رطوبت، با آب مقطر روی برگ های گیاه اسپری کنید. بهترین زمان برای آبیاری موقعی است که خاک کمی خشک شده باشد. اخیرا استفاده از انواع اسیدهای آلی برای بهبود کمی و کیفی محصولات زراعی و باغی رواج فراوان یافته است. گیاه اسپاتی فیلوم به سرما حساس است و بهترین دما و مکان برای نگهداری آن داخل منزل می باشد. این گیاه که به آن گیاه ماری یا شمشیر جرج مقدس نیز میگویند، گیاه خانگی مقاومی است که نمیتوان آن را کشت. بهترین مکان برای نگهداری این گیاهان، گلخانه یا باغ شیشه ای است. این گیاه در تابستان های گرم و خشک و در زمستان های سرد به راحتی آسیب نمی بیند و به ندرت دچار آفت می شود. این گیاه خزنده به راحتی روی یک سبد آویزان می شود یا به یک چوب خزه ای می چسبد و با استفاده از ریشه های هوایی اش که نگهدارنده ی این گیاه است، بالا می رود. زنبق آناناسی یا یوکومیس یکی دیگر از گیاهان گل دار تابستانی است که ظاهری مشابه آناناس دارد. گیاه رعنا معمولا به نام دیگر پتوپی هم شناخته می شود زیرا می تواند کل محوطه را با گل های قرمز و نارنجی اش بپوشاند.

این گیاه سرسبز نیاز به دمای سرد و متوسط دارد و گیاهی است که آهسته رشد می کند. دیفن باخیا نور خورشید روشن و غیرمستقیم را برای رشد بهینه ترجیح می دهد. مراقب باشید انجیر چسب را بیش از حد آبیاری نکنید و قبل از هر آبیاری خاک به صورت کامل خشک شده باشد. اروپا بهتنهایی بیش از ۱۵ میلیارد دلار واردات گلوگیاه دارد. مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی ادامه داد: ساماندهی میزان واردات اندام های تکثیری گل و گیاهان زینتی از طریق بررسی ارقام مورد درخواست برای واردات با برگزاری جلسات کارگروه با نمایندگان اتحادیه گل و گیاه ایران، انجمن ملی گل و گیاه و پژوهشکده ملی گل و گیاه برای ورود ارقام جدید به منظور تکثیر در داخل کشور و ممانعت از ورود ارقام موجود در کشور به منظور حمایت از تولیدات در داخل شده است. با این که رشد کندی دارد اما گیاه مورد اطمینانی است و سال ها دوام می آورد. این گیاه می تواند حتی در نور مصنوعی نیز رشد کند. برای مثال درختچه بادلجا از روی تنه سربرداری شده است که شاخه های این گیاه با قدرت زیادی باززایی نموده اند.

نور بیش از حد باعث سفید شدن برگ ها و محو شدن رگه های صورتی آن می شود. زرد شدن برگ ها نشانه ی نور زیاد است، در صورت تغییر رنگ برگ ها، گیاه را از تابش مستقیم نور محافظت کنید. وقتی جوانهها برداشت نشوند و در عوض اجازه شکوفا شدن داشته باشند، این جوانهها به گلهای بنفش تبدیل میشوند. اگر آپارتمانی زندگی می کنید حتماً بـه وجود گل و همچنین ماهی های زینتی احتیاج دارید زیرا کـه انها فضای خانه را عوض خواهند کرد و همچنین روحیه شـما را نیز بهتر می کنند، در ادامه با جان سخت های زیبا آشنا میشویم! با اینکه اغلب گلدهی این گیاه در فصل تابستان صورت میگیرد، اما در صورت مناسب بودن شرایط محیطی، گلدهی میتواند در تمام طول سال نیز ادامه یابد. این گیاه اغلب به صورت بوته در می آید و هم می تواند به اندازه ی یک درخت ارتفاع بگیرد. ارتفاع این گل به ۴۵ سانتیمتر میرسد به همین دلیل انتخاب خوبی برای قرار دادن روی میز است. در این گیاه آپارتمانی لکه های برگ متفاوت بوده و اغلب نظم خاصی را رعایت می کنند. اگر اغلب فراموش می کنید که گیاهان خود را آبیاری کنید، یک گیاه اسپاتی فیلوم تهیه کنید.

هرس کرد شاخههای پیروکانتا هم مانند پیچ امینالدوله بیشتر جنبه زینتی دارد و چندان ضروری نیست اما انجام آن به رشد بهتر این درختچه چهارفصل کمک میکند. در دو نوع درختچه ای و پیچی موجود هستند. هر دو روز یکبار ظرف آب پتوس را تعویض کنید. خوشبختانه در دو سال گذشته با ابلاغ آئین نامه توسعه خوشههای کسب و کار، فرآیند تائید اجرای پروژههای تسهیل گردیده و در تسریع اجرای برنامههای عملیاتی نقش بسزایی داشته است. دانشیار علوم باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز با اشاره به نقش و نگارهای برجای مانده در تخت جمشید که در جای جای آنها درخت سرو و گل لوتوس به چشم میخورد، خاطرنشان کرد: این آثار تاریخی نشان میدهد که نیاکان ما از هزاران سال قبل در کنار درختان میوه به کاشت گل و گیاهان زینتی هم توجه داشتهاند.

کارگاه آموزشی با عنوان مهندسی ارزش با حضور 60 نفر از مسئولان و دانشآموختگان و همکاران در پژوهشکده گل و گیاهان زینتی برگزار شد. هر یک از گل فروشیهای آنلاین، چندین دنبال کنندهی دوستار گل و گیاه دارند، فقط کافی است یک گیاهی با ظاهری متفاوت و قیمتی متفاوتتر در این صفحات معرفی شود، آنگاه خواهید دید که خبر آن چگونه بین میلیونها نفر دست به دست میشود. این گیاه یک تصفیه کننده عالی برای هواست و به علت مقاومت بالایی که دارد گیاه مناسبی است که از آن در سرویس های بهداشتی هم استفاده کنید. اسپری 40% شیر و 60% آب بهترین ترکیب قارچ کش برای این نوع بیماری گیاهی است. اسپری کردن روی برگ ها برای حفظ رطوبت مفید است.

بر اساس منظره ای که می خواهید به باغچه تان بدهید می توانید گل صدتومانی را یاد در گلدان و یا در مرز بین دو قسمت باغچه بکارید. هماهنگی گلدان با وضعیت، فرم و فضای اتاق را در ذهن خود مجسم نمایید، بعضی از گیاهان زینتی با شکل خاص و تعداد برگها مانند گل آگلونما اتاق کوچک شما را بزرگتر جلوه می دهد. نارون در فصل زمستان تعداد بسیار زیادی از برگ های خود را از دست می دهد و این موضوع به هیچ وجه جای نگرانی ندارد زیرا در فصل بهار، مجددا تولید برگ های جدید در بون سای نارون آغاز خواهد شد. همچنین گلهای این گیاه بسیار معطر و زیبا هستند؛ به طوری که مورد پسند اکثر افراد قرار میگیرد. در این نوشتار به بررسی گیاهان ارزان قیمت و معرفی چند مورد از آنها میپردازیم. توجه داشته باشید که گل سوسن یک روزه اصلا جزء خانواده سوسن ها نیست و این اسم به خاطر طریقه جالب رشد این گیاه به آن داده شده و با اینکه سوسن یک روزه گیاهی چند ساله است تنها برای ۲۴ ساعت گل خواهد داد.

دما ؛ این گیاه معمولا در دمای داخل خانه احساس راحتی بیشتری نسبت به دمای بیرون از خانه دارد. تنوع گل در این بازار پر جنب و جوش گل و گیاه بسیار زیاد است و مطمئنا کسی دست خالی از این بازار بیرون نخواهد رفت. در سراسر پاییز می توان از این نوع گل لذت برد اما بخاطر داشته باشید که اگر می خواهید این گیاه با ساقه ی سبز و پرگل ببینید ، باید ترجیحا در با سرمای زمستانی بیرون مواجه نشود. فراموش نشود که ریشه های ارکیده باید همواره مورد بررسی قرار بگیرند. با اینکه گیاه در طبیعت به وفور یافت می شود و به سرعت نقاط اطراف خود را فرا می گیرد اما به عنوان گیاه زینتی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

و از آنجایی که این گیاه در دسته ی گلهای سایه دوست آپارتمانی قرار گرفته است، به سایه و نیمسایه گیاهان زینتی علاقه بیشتری دارد. با این حال گل کارها خیلی به گل سوسن علاقه دارند و در بینشان بسیار مشهور است. سرخس پنجهٔ خرس با برگهای آبی کاغذیاش (که بهشکلی بلند و مجزا از یکدیگر هستند و ظاهری موجدار و شبیه مو دارند) گیاهی بسیار جذاب و غیرمعمول است که میتوانید آن را به مجموعهٔ گیاهان آپارتمانی خود اضافه کنید. به آبیاری زیاد حساس است و باید اجازه دهید تا خاک آن کاملا خشک شود تا آبیاری مجدد را انجام دهید. بنابراین حتی اگر داخل آپارتمان زندگی می کنید سعی کنید گلدان های خود را در جایی نزدیک پنجره قرار دهید تا نور بهتری دریافت کنند. این درختچه همیشه سبز که در کنار دیوار یا سایر درختان تا ارتفاع ده متر هم رشد میکند برای کاشت در کنار آلاچیقها هم بسیار مناسب است و از آنجایی که عطر گلهای پیچ امینالدوله انسان را مسحور خود میکند نشستن در چنین محیطی بسیار لذتبخش روحنواز خواهد بود. خبر خوب این است که کاکتوس کریسمس به نور غیر مستقیم نیاز ندارد و از آنجایی هم که بومی جنگلهای بارانی است به آبیاری زیاد نیاز دارد.

شرایط ایده آل برای پوتوس نور غیر مستقیم است. نور غیر مستقیم خورشید ایده آل ترین نور برای بامبو است و یک نقطه ی روشن در خانه یا محل کار بهترین شرایط برای نگهداری بامبو می باشد. آگلونما یک گیاه ایده آل برای مبتدیان نیز می باشد. شما می توانید از این نایلون ها برای تجهیز گلخانه خود استفاده کنید. در حالی که این گونه از گیاهان، نور روشن را ترجیح می دهند اما به خوبی در سایه و اتاق هایی که فاقد نور طبیعی هستند دوام می آورند. برگ انجیری آبیاری زیاد را دوست ندارد و باید پس از خشک شدن خاک این گل ، به آن آب بدهید. بروملیادس یک گیاه گرمسیری است اما شما می توانید آن را در هر جایی از خانه پرورش دهید. بنابراین این گیاه را از نور مستقیم آفتاب دور نگه داشته و در محلی که سایه است قرار دهید. این گیاه را می توان در مکان هایی از منزل قرار داد که گیاهان دیگران دوست ندارند در آن جا بمانند. برنهنویسی اندروید و iOS، جاوااسکریپت، پایتون، رابی یا هر زبان برنامهنویسی که در آن روان هستید و بازار کار به آن نیاز دارد فرصت خوبی را پیش روی شما قرار میدهند. از اسامی دیگر آن می توان به زبان مادر شوهر اشاره کرد.

درباره قرار گرفتن کالاتیا در حمام نیز، شما باید رطوبت این گیاه را تامین کنید، در مکان کم نور این گیاه احساس می کند در خانه ی خودش است. اما اگر فرصت کافی برای انجام این کار را نیز ندارید، میتوانید سراغ گیاهان زینتی بروید که به توجه کمتری نیاز دارند. یك كارشناس ارشد حوزه گیاهان زینتی گفت: ایران به دلیل برخورداری از شرایط جغرافیایی مناسب مستعد پرورش انواع گلها و گیاهان زینتی است. حدود 50 گونه از این گیاهان وجود دارد و برای پرورش دادن گیاه بسیار ساده ای است. سانسوریا دارای گونه های متعددی است اما این گونه از سانسوریا که بسیار پرطرفدار و پرفروش می باشد دارای برگ های راست لوله ای به شکل نیزه و به رنگ راه راه سبز خاکستری است. اگر شما یک هفته به آن رسیدگی نکنید باز هم بعد از این مدت زمان، این گیاه با برگ های راه راه و شکل معمارانه ای که دارند بسیار تازه به نظر می رسد. علاوه بر اتاق نشیمن، می توان آن را در مکان های تاریک خانه مانند سالن هم قرار داد. گیاه، نور متوسط رو به کم را دوست دارد. در نور متوسط تا کم به خوبی رشد می کند و برای این که عملکرد بهتری داشته باشد نیاز به رطوبت ثابتی دارد.